Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
alkollu arac surme
Trafik Cezaları 384 views 0

Alkollü Vasıta Kullanmanın Cezası 2020

Alkollü Vasıta Kullanmanın Cezası 2020

Devletimizde alkollü yada uyuşturucu, uyarıcı madde kullanarak trafiğe çıkmak yasaktır. Meydana getirilen araştırmalara nazaran her 3 trafik kazasından bir tanesi alkollü vasıta kullanmak sebebiyle oluyor. Alkollü vasıta kullanmak kendisini ve trafikteki öteki kişilerinde yaşamını tehlikeye atmak anlamına gelir.
Herhangi bir kişinin ölümlü, yaralanmalı yada maddi hasarlı bir kazaya karışması durumunda, polis yada jandarma tarafınca kesinlikle alkol testi yapılması zorunludur. Bu testi yaptırmamakta direnen sürücüler, en yakın adli tıp kurumuna yada adli tabipliğe yada en yakın devlet hastanesine götürülerek alkol yada uyuşturucu testi yaptırılmak için vücudundan kan, tükürük yada idrar örneği alınır. Ek olarak şahıs geçirdiği kaza sonrasında ölmesi yada cihaza üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması halinde gene kan, idarar yada tükürük örneği alınır.
Meydana getirilen alkol testinin sonucunda 0.50 promil ve üstünde alkollü olduğu belirlenen sürücülere 700 lira yönetimsel para cezası verilir. Ek olarak ehliyetine de 6 ay süreyle el konulur.

Kaç promil alkol üstünde vasıta kullanmak yasaktır

Hususi otomobil kullanan sürücülerin 0.50 promil ve üstünde, öteki tüm araçları kullanların ise 0.20 promil ve üstünde vasıta kullanmakları yasaktır.

Alkollü vasıta kullanırken yakalanmanın cezaları

Meydana getirilen tespitler sonucun alt sınırın üstünde alkolle vasıta kullandığı tespit edilen sürücülere, ilkinde 700 TL para cezası ve ehliyetine 6 ay süreyle el konulma, ikinci kere yakalanması halinde 877 lira para cezası ile sürücü belgesine 2 yıl süreyle el konulma, 3 yada daha yakalanması durumunda 1.407 lira para cezası ile sürücü belgesi 5 yıl geri alınır.
Meydana getirilen kontroller esnasında 1.00 promil yada daha çok alkollü olan sürücüler için Türk ceza Kanunu’nun 179’uncu maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri uygulanır.

TCK 179. Madde

  1. Kara, deniz, hava yada demiryolu ulaşımının itimat içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış yada iniş yolları üstüne bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının yaşamı, sağlığı yada malvarlığı bakımından bir tehlikeye yol açan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.
  2. Kara, deniz, hava yada demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin yaşam, sıhhat yada malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve yönetim eden şahıs, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (1)
  3.  Alkol yada uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir halde vasıta sevk ve yönetim edemeyecek halde olmasına karşın vasıta kullanan şahıs yukarıdaki fıkra hükmüne nazaran cezalandırılır.
Hususi otomobillerde 0.50 ticari araçlarda 0.20 promil üstünde kazaya karışan sürücüler için ise aynı ceza hükümleri uygulanır.
Uyuşturucu ve uyarıcı madde alarak vasıta kullanan sürücülere 3 bin 600 lira yönetimsel para cezasının yanı sıra, uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurma suçundan adli dava açılır. Ek olarak ilgili Türk Ceza kanunu hükümleri uygulanır.

Alkol yada uyuşturucu tespitini yaptırmak istememek ve direnme

Uyuşturucu yada uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyen sürücülere 2000 Türk Lirası yönetimsel para cezası verilir ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınır.
Alkollü olarak vasıta kullanımı sebebiyle son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri ikinci kere geri alınan sürücüler Sıhhat Bakanlığınca, usul ve esasları İçişleri, Millî Eğitim ve Sıhhat bakanlıklarınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilen sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; üç yada üçten fazla geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine doğal olarak tutulurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir