Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
akilli lastik
Oto Haberleri 171 views 0

Akıllı Lastik Nedir Ne Kadardır Ne İşe Yarar?

Akıllı Lastik Nedir Ne Kadardır Ne İşe Yarar?

Telefonlarımızdan, televizyonlarımıza hatta evlerimize kadar her şey akıllı olmaya başladı. Bu teknoloji değişimine otomobil lastik üreticileri de katılmaya başladı. Yakın süre içinde araçlarımızda kullandığımız lastikler akıllı olmaya başlamış olacak.
Dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden olan Goodyear geçtiğimiz günlerde, akıllı lastik denemelerinde sona geldiklerini deklare etti. Lastik içine monte edilen ufak bir çip, vasıta ve kullanıcı ile etkileşimde bulunabilecek.
Siz yolda devam ederken, lastiğin hava basıncını, yolun sıcaklığını ölçebilecek. Sert virajlara gelindiğinde lastiğin sürtünmeye dayanma gücü şoföre anlık olarak iletebilecek. Böylelikle sürücüler araçlarının, çeşitli yol şartlarında sınırlarını bilecek.
Bir başka lastik şirketi Falken ise LFR adını verdiği akıllı lastik üstünde çalıştıklarını deklare etti. Firmaya nazaran, bu lastiği kullanan araçlarda yol tutuş performansının yanı sıra, yol koşullarını algılayabilecek bu lastik, karlı zeminlerde lastiğin hava basıncını azaltacak. Kuru zeminlerde ise artıracak. Yakın süre içinde günümüzde her şey de olduğu şeklinde lastiklerde akıllı olacağa benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir