Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
OTO HABER 126 views 0

2. El Otomobil Piyasası Can Çekişiyor 2020

2. El Otomobil Piyasası Can Çekişiyor 2020

Hükümet her ne kadar kriz yok dese de piyasalarda kimsede para yok. Hata sadece piyasalarda değil, ücretli çalışan memur, işçi gibi kesimlerde de para yok.

Piyasada en çok tutulan otomobillerde bir tanesi olan sıfır Renault Symbol’ün bile 88 bin lira gibi rakama satılması piyasanın aslında nasıl olduğunun en büyük kanıtı. Ben şahsım olarak 2017 şubat ayında 2010 model Ford focus Trend x paketini 38 bin liraya almıştım. Aldığım araba ilk sahibinden, boyasız, hatasız bir arabaydı şimdi aynı emsaline bakıyorum 50 bin lira fiyat çekiyorlar. Aynı şekilde 2017 yılının haziran ayında 2004 Ford focus Collection paket 88 bin km’de hatasız, boyasız olarak 31 bin liraya almıştım. Şimdi bakıyorum 42 bin lira ortalama ile satılıyor.
Yukarıda anlatmak istediğim şey piyasanın çok yüksek olduğu, bu fiyatlarla bırakın sıfır almayı insanlar 10 yaşındaki bir otomobili bile alamıyorlar.
Hafta sonu Ankara Otonomi’de otomobil alım satım işiyle uğraşan arkadaşımın yanına gittim, 1 Aydır 1 araba satabildiklerini söyledi. Zaten böyle giderse yanında çalıştırdığı iki elemandan birisini çıkaracağını söyledi.
İnternette bazı modellerin piyasasını sürekli takip ediyorum. İlan günlerce sürünüyor. Çoğu ilan satıldığı için değil süresi bittiği için yayından kalkıyor.
Hükümetin acil olarak bu işe bir el atması lazım. İkinci el fiyatlarının düşmesi, sıfır fiyatlarının düşmesiyle orantılı.
Bu durum böyle giderse 2019 yazında 2. el alım satıyla uğraşan bir çok kişi batmış olacak. Ayrıca insanların modelli arabaları almaya gücü yetmeyeceğinden yollarda eski arabalar da çoğalacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!