Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
triger kayisi
Pratik Bilgiler 254 views 0

Triger Kayışı Ne Kadar Sürede KM’De Değişmiş olur Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı Ne Kadar Sürede KM’De Değişmiş olur Koparsa Ne Olur?

İnsan yapısı olan her şeyde olduğu şeklinde kayışlı triger kullanan otomobillerde de kilometre olarak dolmasa bile, triger kayışının bir ömrü vardır ?
Triger kayışı bir otomobilin bana gore en mühim 10 parçasından birisidir. Değiştirilmesi averaj 500 liraya mâl olan parça, koptuğu vakit tabiri yerindeyse motoru elinize almanıza niçin olabilir.
Triger kayışı ne işe yarar ? : Triger kayışı krank mili ile egzantrik mili içinde tertipli olarak

emek vermeyi elde eden parçadır. Kısaca motorun tertipli emek harcaması için lüzumlu en mühim parçadır diyebiliriz.

Başımdan gelen iki vakası anlatarak başlayım yazıma o vakit. Bundan 10 yıl kadar ilkin 2006 model focus aracımla ışıklarda durduğumda otomobil birden stop etti.  Ne işe yaradığını anlamadan marşa yeniden bastım sadece otomobil çalışmadı. Çekiciyle sanayiye götürdüğümde aracın neredeyse tüm motoru değişti. Düşünün 10 yıl ilkin 3 bin lira para vermiştim.
İkinci vaka ise 6 ay kadar ilkin lada samara ile başıma geldi. Yolda giderken aniden otomobil stop etti. Allahtan bir benzinliğe yakındım ve arabayı stop etmiş halde benzinliğe kadar götürebildim. Marşa bastığımda otomobil boğuk sesle çalışmaya çalışıyor, sadece çalışmıyordu.  Ustam geldi ve trigerin koptuğunu söylemiş oldu. Çekici ile ustamın dükkanına çektik aracı. SAdece triger kayışını değiştirdi ve ben yoluma devam ettim. Bazı otomobillerde sibop aralıkları fazla olduğundan triger kayışının kopmuş olması zarar vermiyormuş. Aşağıda lada samaranın kopmuş triger kayışının fotoğrafını görebilirsiniz.


Peki ya bu triger kayışı ne vakit değişmiş olur.

Triger kayışının ömrünü sizin aracı kullanım şekliniz belirler. Örneğin;
  • Aracı düşük viteste yüksek devirde kullanmak
  • Aracı yığdırmak
  • Olması gerekenden yüksek viteste gitmek
  • 2. yada daha yüksek viteste kalkmaya çalışmak
  • Geri viteste giderken vasıta durmadan ileri vitese atıp yürütmek
Triger kayışının ömrünü kısaltan şeylerdir. Yukarıda saydıklarımdan bir yada bir kaçını yapıyorsanız triger kayışınızın bir ömrü yoktur.
Sadece yukarıdakilerin asla birini yapmıyorsanız triger kayışının ömrü kilometre olarak 80 – 100 bin arasıdır. Ha kilometre olarak doldurmadıysanız bile triger kayışını en fazla 4 yılda bir değiştirmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir