Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
frenden gelen gicirdama
Araba Arızaları 503 views 0

Fren Pedalından Gelen Gıcırdama Sesi Sebebi Ve Çözümü

Fren Pedalından Gelen Gıcırdama Sesi Sebebi Ve Çözümü

Aracımda bir süredir olan frene basınca gelen gıcırdama sesi beni iyice rahatsız etmeye başlamıştı. Ben ilk olarak sesin fren pedalında ki yaydan meydana geldiğini sanıyordum.
Benzin istasyonundan wd40 sprey yağ aldım ve fren yayı ve pedalın hareketli parçalarına sıktım. Sesin kesildiğini düşünüyordum. Sadece frene basınca ses tekrardan gelmeye başladı. Bilhassa sıkışık trafiklerde devamlı frene basılmış olduğu için kafa ağrıtıyordu.
Bende ustama yolum düştüğünde durumu anlattım. O da frene aynı yağı sıktı sadece ses hala gelmeye devam ediyordu. Ustam da fren pedalını tutan vidaların fazla sıkılmış olduğu için ses yaptığını söylemiş oldu. Fren pedalının vidalarını birazcık gevşetti sadece ses hala gelmeye devam ediyordu.
Ustam son deva olarak fren pedalının tornacıya gidip taşlanması icap ettiğini söylemiş oldu. Bende usta beni kurtar şu sesten dedim. ortalama 1 saatlik uğraşın sonunda fren pedalı yerinden söküldü ve tornacıya götürüldü. Ustam hazır sökmüşken iyice yağladı ve fren pedalını yerine taktı.
Bu işlemden sonrasında hem fren pedalı yumuşadı hemde ses kesilmiş oldu.  Her araçta benimki benzer biçimde tornacıya gitmeye gerek yok. Ilkin kendiniz yağlayın mesele çözülmezse tornacı yolunu denersiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir