Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
focus rolanti dalgalanmasi
Araba Arızaları 2.147 views 2

Ford Focus Rölanti Dalgalanması Problemi Ve Çözümü

Ford Focus Rölanti Dalgalanması Problemi Ve Çözümü

Bilhassa 1998 ile 2005 yılları aralığında üretilen Focus MK1 diye adlandırılan kasalarda mevcut olan rölanti dalgalanması problemi ve çözümü.
Aracımı ilk sahibinden aldığımda, aldığım şahıs bir kaç tecrübe etme haricinde klimayı asla çalıştırmamış. Ben klimaya gaz bastırdıktan sonrasında çalıştırdığımda mükemmel soğutuyor ve çalışıyordu. Sadece Klimayı açtığım süre otomobil rölantide çalışırken dalgalanıyor, hatta kimi zaman yolda giderken boşa attığımda yada vites değiştirebilmek için debriyaja bastığımda otomobil stop bile ediyordu.
Bende arabalarımda takıntılı birisi olduğum için ustamın yolunu tuttum. Ustam arabamın gaz kelebeğini temizledi. Problem bir kaç gün ortadan kalktıktan sonrasında gene başladı. Bende internetten araştırdığımda Focus 1 kasalarda bu probleminin kronik bir arıza bulunduğunu öğrendim. Bu problemi yalnız LPG’de değil benzin de de yapıyordu.
Ustamla yeniden görüştüğümde hız sensörü ve rölanti valfini değiştirmemiz icap ettiğini söylemiş oldu. O şekilde de yaptık. Sadece problem kısa süre ortadan kalkıp tekrardan başladı.
Artık sanayide hususi servislerde uğraşmayı bırakıp, takıntı yaptığım bu mevzuyu yetkili servis ile görüştüm. Aracı servise getirmemi ve yazılım ile düzeltilebileceğini söylediler. 100 lira karşılığında yazılım yapılmış oldu.
Evet yazılım sonucunda problem tamamen ortadan kalkmadı. Aslına bakarsanız servisteki usta başı da bu probleminin focus 1’lerde kronik bulunduğunu ve tamamen geçmeyeceğini söylemiş oldu. Sadece yazılım sonrasında rölanti dalgalanması fazlaca fazla kendini hissettirmiyor ve otomobil yolda giderken olduk olmadık yerlerde stop etmiyordu.
Focus 1 sahibi olupta bu durumla karşılaşan var ise sanayide her usta değişik bir şey söylüyor. Bu problem kronik bir arıza, ne yapmış olursanız yapın ortadan kalkmayacak. Ustalara da boşuna para kaptırmayın. problemi kısmen çözmek için yetkili bir serviste yazılım attırın.

“Ford Focus Rölanti Dalgalanması Problemi Ve Çözümü” üzerine 2 yorum

  1. Alim dedi ki:

    Fort fokus larda syun havasını almak ve rolanti stopetme sorunlarıyla çok ustalarla tanıştık olmadı sonunda kendim çözdüm.iyi ustayı bulamassanız benimgibi kendinizde usta olursunuz.küçuk olan rolanti
    kelebek sensörünü söküp içerisini acın sağlamsa temizleyip takın bukadar.

  2. Ali dedi ki:

    Ford focus için yorum yapmışsınız küçük olan rolanti kelebek sensörü dediğiniz parça rolanti valfi mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir