Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
eski araba alirken
Oto Haberleri 238 views 0

Eski Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Eski Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bazı kişiler bütçesi el vermediği bazı kişiler ise benim şeklinde eski otomobil merakından, bazı kişiler ise otomobile oldukça çok para bağlamamak adına eski otomobilleri tercih ederler. Peki ya her markanın eskisi alınır mı ? Eski otomobilden kasıt nedir? Gelin bu yazımızda eski otomobil alırken dikkat edilecek  hususlar hakkında konuşalım.

Yazımızda 20 yaş ve üstündeki araçları kıyaslayacağız.

Ilk olarak eski otomobil tamamen şans işidir bunu unutmayalım. Alacağınız otomobil minimum 20 yaşlarında olacağından, sizden önceki sahibi yada sahipleri aracı iyi mi kullandılar bilmiyoruz. Bu sebeple eski bir otomobil alırken minimum el değiştirmiş olmasına dikkat etmeliyiz.
Bana bakılırsa 20 yaş ve üstü alınabilecek otomobil markalarından ilk 20’sini sıralıyorum.
 1. Toyota corolla
 2. Honda Civic
 3. Mazda 323
 4. Nissan sunny (15 tl civarı)
 5. Skoda Favorit
 6. Mercedes E serisi (fakat oldukça pahalı)
 7. BMW 3 serisi ( oldukça oldukça temizi olmalı yoksa ocağa incir ağacı diker.)
 8. Ford Focus (98 yada 99 model)
 9. Renault 9
 10. Daihatsu Applause (10 bin tl civarı fiyat ile)
 11. Suzuki Swift
 12. Hyundai Accent
 13. Opel astra (g kasa ve ecotech motorlu olanından)
 14. Fiat uno
 15. Mitsubishi Carisma
 16. Volksawagen Golf
 17. Volkswagen Bora
 18. Peugeot 306 Griffe (Peugeot ne kadar boş olursa o denli azca harcama açar)
 19. Tofaş şahin, doğan L
 20. Lada Samara
Eski bir alırken marka da oldukça önemlidir. Bazı otomobil markaları uzun seneler kullanmak için araç üretirken bazıları ise kullan at mantığı şeklinde, kısa ömürlü araçlar üretiyorlar. Sözgelişi lada samara’nın 2001 modeliyle Honda Civic’in 2001 modelini kıyaslamak tamamen saçmalık olur. Zira lada hakikaten oldukça sorunlu bir otomobildir. Arabayı sorunlu icra eden ise onu tasarlayan mühendislerin suçudur.
Eski otomobil alırken minimum sorun çıkaran markalara yönelmelisiniz. Şimdi mercedes ile başlamış olalım. 1999 model bir mercedes e Serisi bu yazı zamanı itibariyle 60 bin lira civarında satılıyor. Ben olsam 60 bin lirayı 20 yaşındaki bir otomobile vermezdim ki 20 yaşlarında bir otomobil illaha sorun çıkaracaktır. Mercedes parçaları pahalı olduğundan dolayı mercedes ve bmw yi eliyorum.
Kuş serisi otomobillere gelecek olursak. Çok çok fazla sorun çıkarıyorlar. şimdi diyeceksiniz madem bu kadar sorunlu niçin hala yollarda bolca oranda görüyorum diye. Bunun sebebi yedek parçasının bol miktarda bulunması. Ek olarak kaza esnasında ikiye bölünen tofaşlarda bolca oranda var internette. Renault 9 ise tofaşlara bakılırsa birazcık daha sağlamdır Broadwaylerin temizi olursa tercih edilebilir.
Ya sözü fazla uzatmadan Japon otomobillerine değinmek isterim. İnternet’te bolca oranda tartışması meydana getirilen Japon mu alman mı derseniz ben Japon diyeceğim. Bunun sebebi ise japonların bir motor üretmeden ilkin onu minimum 10 yıl denetim etmeleri. Daha 2016 yılına kadar Honda 1998 senesinde geliştirdiği motoru araçlarında kullanıyordu. Ve bu motolar sorun da çıkarmıyordu. Fakat Bir volkswagen bu şekilde değil. Sürekli yeni motor çıkarıyor. Kardeşimin 1999 model bir polosu vardı bundan 2 yıl öncesine kadar tabiri caizse iflahını kesmişti arıza vermesinden dolayı. Yan komşumda ilk sahibinden almış olduğu 1999 model golf var 100 bin kilometrede fakat sorun çıkarmasından dert yakınıyor.
Eğer eski bir otomobil alacaksanız ilk tercihiniz Japon otomobilleri olsun. Kaportasına ve motoruna baktırdığınız zaman asla ve asla sizi yarı yolda bırakmayacaktır.
fakat ben size marka diretmeyeceğim. Şimdi geleli eski bir ikinci el otomobil almanız gerekirse nelere dikkat etmelisiniz madde madde inceleyelim.
 • Alacağınız arabayı bir sigortacıya kaç kere el değiştirmiş diye sorgulatın. Fazla el değiştirmiş ise sakının.
 • Bildiri ile aracın hasar durumunu denetim ettirin fakat fazla güvenmeyin bu sisteme.
 • Galerilerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bunun sebebi galeri 10 bin liralık otomobilden minimum 3 bin lira yemeden otomobil almaz.
 • Aracı kesinlikle kendi ustanıza götürün. Eğer tanıdığınız bir usta yoksa sizin seçeceğiniz bir serviste gösterin.
 • Arabanın altına kesinlikle ve kesinlikle bakılsın. Yağ kaçakları çürüme vs şeyleri gösterin. 
 • Tanıdık birinden yada bildiğiniz bir otomobil olursa daha iyi olur.
 • Satıcının tavırlarına dikkat edin. Eğer satmak için size oldukça ısrar ediyorsa davranışlarında ölçülü olun.
 • Arabayı kesinlikle sürün deneyin. Yolda gidişini deneyin.
 • Aracın döşemeleri, tavanına iyice bakın sarkma, atma var mı bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir