Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
partikul filtre
Araba Arızaları 258 views 0

Dizel Partikül Filtresi Temizletme Maliyeti Problemi Çözümü

Dizel Partikül Filtresi Temizletme Maliyeti Problemi Çözümü

Dizel arabaların, vasıta egzoz çıkışlarında çevreye zararı dokunan gazları süzen bir filtre bulunmaktadır. Bu filtreler bazen dolmaktadır. Sadece maalesef  bu parça fazlaca pahalı olduğundan dolayı, yasal olmayan bir halde boşalttırılmaktadır.
Dizel Partikül Filtresi nedir ? Bu filtre aracın egzoz emsiyonunu azaltmak amacıyla kullanılan bir parçadır. Çevreye duyarlı her sürücünün kesinlikle bu filtreyi kullanımı gerekir.
Dizel partikül filtresi en fazlaca düşük devirde vasıta kullanılması esnasında dolar. Aracı yüksek devirde 3.000 devir ve üstünde 10 – 15 dakika kullandığımız azman bu filtre kendi kendini temizler. Şu sebeple filtrede bulunan karbon molekülleri sadece yüksek sıcaklıkta yok olmaktadır. Bu sayede arıza ışığıda söner.
Sadece bu parçanın bir kullanım ömrü olduğundan ortalama 150 – 200 bin kilometre civarında artık kendi kendini temizleyemeyecek şekilde dolar. Bu durumda partikül filtresinin değiştirilmesi gerekir. Parçanın kendisi orta segmen bir vasıta için 2-3 bin lira civarındadır. Bu sebeple bir fazlaca şahıs yasal olmamasına karşın partikül filresini boşalttırmaktadır.
Oto egzozcularda partikül filtresi jet taşı ile bulunmuş olduğu yerden sökülür. Kenarından açılır ve egzozcu içinde bulunan filtreyi bir çekiç ve murç yardımıyla kırarak çıkarır. İçi artık boştur ve aracınız bu filtre olmadığı için dpf arıza ışığını da yakmayacaktır. Sadece biz otohocasi olarak boşalttırma işlemini onaylamıyoruz. Muayene esnasında Dizel Partikül Filtresinin iptal edilmiş olduğu fark edilirse muayeneden geçemeyecektir.

Partikül filtresinin olduğu iyi mi anlaşılır?

  • Arıza ışığı yanar, fakat dolmasına karşın yanmayada bilir.
  • Partikül filtresinin bulunmuş olduğu yerde morarmalar adım atar.
  • Araçta çekiş düşmesi vardır
  • Rolantide otomobil titreme yapar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir