Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
frene basinca titreme
Araba Arızaları 322 views 0

Direksiyon Açı Sensörü Kalibrasyonu

Direksiyon Açı Sensörü Kalibrasyonu

Bir fazlaca kez başıma gelen bu arızanın çözümü fazlaca rahat. Bilhassa yüksek hızlarda frene basılmış olduğu süre direksiyonun titremesi problemi niçin oluyor?
Uzun yolculuklarda yada yokuş inerken meydana getirilen uzun frenlemeler sonrasında diskler bir fazlaca ısınır. Isınan diskler soğuk su ile temas etmiş olduğu anda, çelik büzüldüğü için disklerde eğilme meydana gelir. İşte bu eğilme sonrasında siz frene bastığınızda fren balatası eğilmenin olduğu yere ulaşınca titreme yapar. Bu durum size direksiyon titriyormuş benzer biçimde gelir. Oysa disklerin eğikliği sebebiyle oluşan titremeyi hissediyorsunuz.
Fren diskinden dolayı meydana gelen direksiyon titremesi yüksek hızlarda kendisini daha fazlaca belli eder.
Probleminin ise iki çözümü var. Birincisi ustanız tarafınca diskler sökülür ve tornacıda düzeltilir. Bu düzeltme işlemi esnasında diskler kalınlığını yitirir. Torna işleminden sonrasında incelen disklerin eğilmesi daha acele olacaktır. Fakat tornacıya düzelttirmek ilk çözüm.
İkinci çözüm ise fren disklerinin değiştirilmesi olacaktır. Eğer tornayla kurtarılamayacak kadar inceldiyse fazlaca fazla işçilik istemeden diskleri değiştirebilirsiniz.
Eğer fren disklerinizin eğilmesini istemiyorsanız aracınızı bilhassa fazla fren kullandıktan sonrasında soğuk suyla temas ettirmekten uzak tutun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir