Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
arka fren
Araba Arızaları 1.097 views 0

Arka Teker Kendi Kendine Niçin Fren Yapar? Kampana Yayı Kırılması

Arka Teker Kendi Kendine Niçin Fren Yapar? Kampana Yayı Kırılması

Evet dostlar bu yazımızda benimde başımdan geçen arka tekerin kendi kendine fren yapması hatta kızaklaması sorununu ve çözümünü anlatacağım.
Bundan 6 ay kadar ilkin Lada Samara aracımda ilk olarak geri gitmek istediğimde arabanın arkası birazcık yükseliyor sanki bir şey arabayı tutuyor benzer halde sonrasında gidiyordu.
İlk başlangıçta pek önemsemediğim bu olay sonraları ışıklarda durduğumda arabanın arka tekerleri el freni çekmiş benzer halde kızaklayarak kalkıyordu. Daha sonraları ise yolda giderken bile arka tekerler el freni çekmişcesine kızaklayınca sanayinin yolunu tuttum.
Ustam aracı lifte kaldırıp arka tekerleri eliyle döndürdüğünde sağ arka tekerin dönmediğini görmüş oldu. Tekeri söküp kapağı açtığında ise kampana yayının kırıldığını gördük.

Kampana yayı kırılınca otomobil kendi kendine el freni çekmiş benzer halde fren yapıyordu. Ek olarak son zamanlarda aracımın yakıtı da kilometrede 30 kuruştan 50 kuruşa çıkmıştı. Bu yakıt artışının

sebebi ise aracın arka tekerinin fren yapması neticesinde arabanın gitmek için zorlamasaymış.

Ustam ile lada parçacısına gittik kampana yayına 6 lira verdim. Ustam ise ne verirsen ver diyince 20
lirada ona verdim sorun ortadan kalktı.
Kimi süre fazlaca ufak arızalar fazlaca büyük problemler açabiliyor başımıza aman diyelim aracınızdaki en ufak arızayı bile aman bir şey olmaz deyip geçiştirmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir