Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
arabanin kaloriferi
Araba Arızaları 1.334 views 3

Arabanın Kaloriferi Niçin Soğuk Üfler

Arabanın Kaloriferi Niçin Soğuk Üfler

Şu kış aylarında vasıta kullanıcılarının kim bilir son olarak olmasını isteyeceği şey kaloriferin arıza yapmış olup soğuk üflemesidir. Arabamın kaloriferi ısıtmıyor diyorsanız bu yazımızı kesinlikle okuyun.

Otomobil kaloriferi iki sebepten dolayı ısıtmaz. Bunlardan birincisi termostat arızasından ikincisi ise ön göğüsün ortasının altında bulunan kalorifer peteğinden dolayı ısıtmaz. Arızanın termostat arızası mı, kalorifer peteği mi bulunduğunu anlamanın yolu ise kolay.
Aracınızla yola çıktınız hararet göstergesi yükselmiyor ve kalorifer de soğuk üflüyorsa bunun sebebi, termostat arızasıdır. Hararet olması ihtiyaç duyulan yere geliyor fakat kalorifer soğuk üflüyorsa bunun sebebi kalorifer peteğidir.
Termostat arızası durumunda bir tek termostat değiştirilerek bu mesele ortadan kalkar. Ortalama maliyeti 150 lira civarında olur.
Sadece arabanın kalorifer peteği arızasından dolayı ise birazcık daha maliyetli olacaktır. Bu sebeple otomobillerde kalorifer petekleri ön göğüsün altında olur ve peteğin değişmesi için göğüsün sökülmesi gerekir. Petek 200 lira civarında tutarken, ön göğüs ise 300 lira civarında sökülüp takılıyor ve uzun bir süre alıyor.
Isıtmayan kalorifer peteklerini bazı ustalar şişletmektedir. Şişletme işlemini kesinlikle yaptırmayın. Kalorifer peteği oldukca ince sacdan yapıldığı için şişletme esnasında petek yüzde 80 olasılık delinecektir. Bu da sizin motor suyunuzun kaybolmasına ve derhal kalorifer peteğini yaptırmanıza niçin olacaktır.

“Arabanın Kaloriferi Niçin Soğuk Üfler” üzerine 3 yorum

  1. Adsız dedi ki:

    Benim araba kalorifer peteginden su kaçırıyor. Bir iki yere götürdüm 500 lira fiyat verxiler. Arabam reno 9 Broadway

  2. fujairah massage dedi ki:

    Peteği şişletince deliniyor dostum.

  3. Murat dedi ki:

    Aracım 95 model kartal 1 ve,2inci videsde güzel isitiyo 345 de hızlı giderken soğuk ufluyo hararet göstergesi normal ne yapmam gerekir veya bu işlere kim bakar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir