Arabanın Kaloriferi Neden Soğuk Üfler

Arabanın Kaloriferi Neden Soğuk Üfler

Şu kış aylarında araç kullanıcılarının belkide en son olmasını isteyeceği şey kaloriferin arıza yapıp soğuk üflemesidir. Arabamın kaloriferi ısıtmıyor diyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Araba kaloriferi iki sebepten dolayı ısıtmaz. Bunlardan birincisi termostat arızasından ikincisi ise ön göğüsün ortasının altında bulunan kalorifer peteğinden dolayı ısıtmaz. Arızanın termostat arızası mı, kalorifer peteği mi olduğunu anlamanın yolu ise basit.
Aracınızla yola çıktınız hararet göstergesi yükselmiyor ve kalorifer de soğuk üflüyorsa bunun sebebi, termostat arızasıdır. Hararet olması gereken yere geliyor ama kalorifer soğuk üflüyorsa bunun sebebi kalorifer peteğidir.
Termostat arızası durumunda sadece termostat değiştirilerek bu sorun ortadan kalkar. Yaklaşık maliyeti 150 lira civarında olur.
Ancak arabanın kalorifer peteği arızasından dolayı ise biraz daha maliyetli olacaktır. Çünkü arabalarda kalorifer petekleri ön göğüsün altında olur ve peteğin değişmesi için göğüsün sökülmesi gerekir. Petek 200 lira civarında tutarken, ön göğüs ise 300 lira civarında sökülüp takılıyor ve uzun bir zaman alıyor.
Isıtmayan kalorifer peteklerini bazı ustalar şişletmektedir. Şişletme işlemini kesinlikle yaptırmayın. Kalorifer peteği çok ince sacdan yapıldığı için şişletme sırasında petek yüzde 80 ihtimal delinecektir. Bu da sizin motor suyunuzun kaybolmasına ve hemen kalorifer peteğini yaptırmanıza neden olacaktır.

hakkında admin

avatar of admin

Ayrıca Kontrol Et

arabayi vurdurarak calistirm

Aracı Vurdurarak Çalıştırmanın Arabaya Zararı Olur mu?

Aracı Vurdurarak Çalıştırmanın Arabaya Zararı Olur mu? Aracı Vurdurarak Çalıştırmanın Arabaya Zararı Olur mu? Katalitik konvertöre …

3 yorumlar

  1. avatar of adsız

    Benim araba kalorifer peteginden su kaçırıyor. Bir iki yere götürdüm 500 lira fiyat verxiler. Arabam reno 9 Broadway

  2. avatar of adsız

    Peteği şişletince deliniyor dostum.

  3. avatar of oto kalorifer

    İstanbul AVCILAR denizköşkler mahallesinde sıcak vermeyen araçların kalorifer petekleri torpido sökülmeden makine ile temizlenir 02125934222

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir