Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
triger zinciri
Pratik Bilgiler 5.156 views 0

Triger Zinciri Ne Zaman Değişmiş olur ?

Triger Zinciri Ne Zaman Değişmiş olur ?

Bazı araçların trigeri zincirli bazıları ise kayışlıdır. Triger zinciri kullanan araçlar daha geç değişim yapmaktadır. Peki ya triger zinciri ne zaman değişmiş olur.

Trigerin ne işe yaradığına bu yazımızda değinmeyeceğiz. Bir tek triger’i en oldukça yıpratan şeylerin ne oldğuna değineceğiz bu sayede triger zincirinizin ne zaman değişeceği mevzusunda sizce fikir sahibi olacaksınız.

Hepimizin zamanında bir bisikleti olmuştur kesinlikle. Bisikletimizde biz pedalları çevirdikçe kazanılan güç, arka tekerlekteki çarka bir zincir vasıtasıyla aktarılıp tekerleğin dönmesi sağlanırdı. Bir tek bu zincir süre içinde esnerdi ve çarkın üstünden atardı. Hala daha değiştirilmesse en oldukça zayıfladığı noktadan kopar, koptuğu yerden bir bakla aldırılır ve geri takılırdı.

İşte zincirli tirger kullanan araçlarda da aynı durum vardır. Motorda takılı olan triger zinciri ilkin esnemeye adım atar değiştirilmezse en esnek olduğu noktadan kopar.

Triger zincirinin ömrünü kısaltan durumlar.

Yukarıda bisiklet örneğinden devam edelim. Bisikletlerde zinciri en oldukça ne zorlardı. Yüksek viteste gitmeye çalışmak değil mi ?

Aracımızda da aynı durum var işte. Triger zincirinin başlıca düşmanı aracı yığdırmaktır. İkinci düşmanı ise olması gerekenden yüksek viteste kullanmaktır. 2. viteste kalmaya çalışmak, 3. viteste gitmek gerekirken 4. viteste arabayı boğacak şeklinde düşük devirde gitmeye çalışmak trigere haddinden fazla yük bindirdiği için zincirin ömrünü kısaltacaktır.

Düzgüsel devirde kullanımlarda zincir triger kullanan araçlar 200 bin kilometreyi görebilmektedir. Bir tek kullanım şartlarına bakılırsa bu değişmektedir. Doğrusu zincirin şu kadar kilometre gider diye bir şey yoktur.

Zincir trigerin, kayış trigerlere bakılırsa diğeri bir avantajıda ömrünü tamamlarken hissedilir bazı sıkıntılar vermesi. Kayış triger hiçbir emare vermeden ansızın koparken, zinci triger miadını dolduğunda motordan ses gelmeye adım atar. Doğrusu süre içinde genişleyen zincir kopmak üzeredir ve bir bölgelere çarpıyordur. Çıkan sesi artık siz tahmin edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir