Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
yokus asagi vites
Pratik Bilgiler 154 views 0

Yokuş Aşağıya Viteste Mi Boşta Mı Yakıt Azca Yakar?

Yokuş Aşağıya Viteste Mi Boşta Mı Yakıt Azca Yakar?

Devletimizde forumlar başta olmak suretiyle en fazlaca tartışılan konuların başlangıcında bir arabanın yokuş aşağıya giderken, viteste mi boşta mı daha azca yaktığı tartışması geliyor. Bende oto hocası yazarı olarak bir aracın viteste mi yoksa boşta mı daha azca yaktığını araştırdım.

Otomobiller motordan alınan gücün şaft yardımıyla tekerle aktarılmasıyla hareket ediyorlar. Bilhassa yol bilgisayarı olan otomobillerde aracınız rölantide çalışırken yakıt miktarının 1.5 ile 2 bulunduğunu görüyorsunuz. Yokuş yukarı yollara geldiğinizde ise bu yakıt tüketiminin 20 litreleri geçmiş olduğu görülüyor.
Bir tek yokuş aşağıya giderken ayağımız gazdan çekildiğinde otomobil vitesteyken yakıt sarfiyatının 0/100 gösterirken, aynı yokuşta boş viteste inerken 2/100 gösterebiliyor.
Bunun sebebi ise otomobil viteste yokuş aşağıya inerken motoru emek harcanması için lüzumlu gücü, aracın ağırlığından dolayı tekerleklerden alıyor. Bu sayede motor kompresör olarak çalışıyor. Özetlemek gerekirse üstünde durmak gerekirse motor emek harcanması için lüzumlu olan gücü aracın tekerleklerinden alıyor ve yalnız hava tüketiyor. Bir tek aynı yokuşta vasıta boşa alındığında motor emek harcanması için lüzumlu olan gücü yakıttan alıyor. Böylelikle azca da olsa bir yakıt tüketmiş oluyor. Buraya kadar anlattığımı azca da olsa araştırma yapmış olan birisi biliyor.

Geçenlerde bir dostumda olan 2015 model Audi A3 dizel otomatik aracı sürme imkanım oldu. Araçla yokuş aşağıya inerken ayağımı gazdan çektim. O da nesi aracın bilgisayar ekranında vites boşta yazısı çıktı ve boş viteste aşağıya kadar indik. Şimdi biz o denli zamandır boşta gitmek hem fazlaca yaktırır, hemde risklidir derken Audi mühendislerinin bu yapmış olduğu ne oluyor? Aracı eko modda sürüyordum, doğrusu yakıt tasarrufunun minimum olduğu ayarda. 

Bende edinim etme amaçlı olarak lpgli 1.6 focus aracımla bir depoyu devamlı benzinde, bir depoyu da devamlı gazda kullanma sonucu aldım. İşe hep aynı yoldan gelip gittiğim için yol koşulları değişmedi. Bir tek aldığım netice internette en fazlaca yazılanın aksine boşta arabanın daha fazlaca kilometre yapmasıydı. Asla boş vitese almadan sürdüğümde 27 litre lpg ile 261 kilometre yaparken, aynı yolları her bulduğum fırsatta boşa alarak sürdüğümde 317 kilometre yol yaptım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir