Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
OTO HABER 63 views 0

Yakın Geleceğin Ulaşım Aracı; “Elektrikli Otobüs”

Yakın Geleceğin Ulaşım Aracı; “Elektrikli Otobüs”

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Volvo ve elektrik sektörünün öncülerinden Hollandalı Heliox firması hibrit otobüsler için kolları sıvadı. İşveç’in Göteborg kentinde Volvo Ar-Ge binası çevresine yapılan durak şarj dolum istasyonlarıyla tamamen elektrikle çalışan otobüsler saatlerde yol gidebilecek.

Heliox firması şarj istasyonları üzerinde çalışma yaparken, Volvo’da otobüslerin en fazla verime sahip olabilmesi için çalışacak.
Volvo ve Heliox firması hayata geçirdikleri projeyle açık hava şarj istasyonlarını yaygınlaştırarak tüm dünyada kullanıbilir hale getirmeye çalışıyor.

Heliox firması otobüslerin yolcu almak için durağa yanaştığında hızlı şarjedecek bir sistem geliştirdi. Ayrıca güneş enerjisinide depolayan bu duraklar sayesinde hibrit otobüsler daha fazla yol yapabilecek.

Volvo ise dünyada geliştirilmekte olan elektrikli otobüsleri alarak ortak bir şarj dolum apartlarını standart hale getirmeye çalışıyor.

Volvo şehiriçi otobüsler başkan yardımcısı Jessica Sandström yaptığı açıklmada ” Volvo ve Heliox firmasının şarj sistemleri konusunda birleşmesi çok sevindirici bir gelişme. Biz Volvo olarak şuan için dünya elektrikli otobüs pazarının lideriyiz. Yakın zaman içerisinde Heliox ile birlikte Lüksemburg’da çalışan tüm otobüsleri elektrikli hale geitmreyi planlıyoruz” dedi.

Şuan Heliox firmasının şarj istasyonları 450 kw gücünde ancak yakın zaman içerisinde 600 gücüne ulaşması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!