Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
uzun yolda araba surmek
Oto Haberleri 826 views 2

Uzun Yolda Otomobil Kullanmak Zor Mu ?

Uzun Yolda Otomobil Kullanmak Zor Mu ?

Şehirler arası yolculukta otomobil sürmek hem oldukca kolaydır, hemde oldukca zor olsa gerek. Kolay olmasının sebebi sürerken pek fazla bir şey yapmanıza gerek kalmamasıdır. Zor olmasının sebebi ise uzun yolun hatayı affetmemesidir.

Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa ölümlü kazaların yüzde 82’si şehirler arası gezi esnasında meydana geliyor. Tek başına bu istatistik bile uzun yolda araç sürmenin ne kadar dikkat gerektiren bir iş bulunduğunu ortaya koyuyor.

Uzun yolda otomobil sürmek {{hiç de}} kolay değildir. 2 Saat ve üstü yapılacak olan her gezi uzun yol olarak geçer.

Uzun yolda çıkmadan ilkin ne olursa olsun aracınızın bakımlarını yaptırın. Bakımsız araçlar kazalara niçin olabileceği şeklinde sizi tenha bucaksız bir yerde bozulmuş bir araçla usta ararken de buldurabilir. Lastikler, araç motor bakımlarının tam olduğundan güvenli olun.

Bölünmüş Yollarda Kullanmak

Günümüzde artık Türkiye’de neredeyse her yol artık bölünmüş. bölünmüş yollarda dikkat edilmesi gereksinim duyulan pek bir şey yok. Ağır araçlar sağdan giderken daha süratli araçlar sol şeritten karşıdan gelen bir araç olmadığı için rahat rahat giderler. Bir tek bu tür yolların en büyük sıkıntısı sürücüyü belli bir noktadan sonrasında uyku moduna geçirmesidir. Sürücüler hayal yaşamına dalarak otomobile olan dikkatlerini kaybediyorlar.

Bölünmüş yollarda araç sürerken, dikkat kaybetmemek en önemli olan şey. Bunun ne kadar sık mola verilirse o denli iyi olur. Bölünmüş yollarda bir diğeri çekince ise sürücülerin dalgınlıkla beraber gelen aynayı denetim etmeyi unutması. Ansızın şerit değişim yapmak arkadan gelen araçlarla kaza riskini artıyor. Ek olarak bölünmüş yollarda oldukca fazla çekince olmadığını düşünen sürücüler hız sınırlarını da zorlamakta. Bunun sonucu olarakta ansızın önlerine çıkan bir şeylere karşı meydana getirecek fazla bir şeyleri kalmıyor.


Tek Şeritli Yollar

Tek şeritli yollar oldukca dikkatli olunması gerekir. Bölünmüş yollarda araç sürücüleri dikkatli olursa kaza riskini minimuma indirebilir. Bir tek bölünmüş yollarda iş birazda aynı yolda seyir eden diğeri şoförlere de düşüyor. Siz şeridinizde ilerlerken dalgın yada çömez birisi ansızın sizin önünüze çıkıp kafa kafaya kaza yapmanıza niçin olabilir. Yada siz giderken karşıdan gelen sürücüyü göremeyip sollamaya çıktığınızda kaza yapabilirsiniz.

Tek şeritli yollarda seyirederken fazla hız yapılmaması birinci kural. Her yolda ansızın önünüze keskin bir viraj çıkacakmış şeklinde yolculuğa devam etmelisiniz. Rampa çıkışlarında karşı şerit görünmediği için ne olursa olsun hızınızı düşürmelisiniz. Ihtimaller içinde bir yanlış sollamalara karşı yavaş bir hızda kendinizi şarampole atsanız bile pek bir şey olmayacaktır.

Uzun yollarda kavşakların ortasında bulunan çap uzun araçların dönüşünü kolaylaştırmak için genişletildi. Bunun sonucunda da kavşak girişleri keskin virajların başlangıç noktalarına dönüştü. Kavşaklara gelindiğinde ne olursa olsun hız düşürülmeli.

Seyir ederken önde araca oldukca fazla yaklaşılmamalı. Önünüzdeki araç ansızın durabilir.

“Uzun Yolda Otomobil Kullanmak Zor Mu ?” üzerine 2 yorum

  1. Adsız dedi ki:

    Uzun yolda geceleri traktörler ölüm saçıyor. Arkalarında bir ışık yok yolla bir olup gidiyorlar

  2. Adsız dedi ki:

    Gece yola çıkan hayvanlar da tehlikeli olabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir